+90 224 4436343
info@irob.com.tr

AGV – AUTOMATİC GUİDED VEHİCLE

Nis 19, 2019 Yayınlayan: irob agv Haberler

AGV’ler endüstride çok yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı ve önümüzdeki yıllarda kullanım alanları daha da genişlleyecek. Müşteri gereksinimleri ve yeni çıkan teknolojiler AGV’lerde de çözüm çeşitliliğini artırmakta. Bu doğrultuda iROB olarak müşteri ihtiyaçlarına, her bir ihtiyaç durumu için en optimum çözümü üretmek bizim görevimiz. Şu anda 5-6 tip standart ürünümüz olsa da yeni bir proje geldiğinde o proje gereksinimlerine uygun yeni bir tasarım ve çözüm ile müşterilerimize cevap verebilmekyteyiz. Ayrıca %100 firmamıza ait tasarım ve mühendislik ile hayata geçirdiğimiz AGV lerin, satış sonrası hizmetlerini ve yedek parça teminini de yine iROB olarak gerçekleştiriyoruz. Bu doğrultuda proje çözümleme, uygulayabildiğimiz çeşitli izleme metodlarının varolması, sürekli kendimizi geliştirmeye, finansman ve zaman ayırmamız, çözüm odaklı yaklaşımımız müşterilerimize yerel olarak bu teknolojilerde daha iyi hizmet vermemizi sağlıyor. Ayrıca müşterilerimize istedikleri çözümleri daha iyi sunabilmek için amaca özel AGVler yapabilmemiz bizi avantajlı kılıyor.

Türkiye pazarında şu ana kadar ağırlıklı olarak Otomotiv, Otomotiv Yan Sanayi ve Beyaz Eşya sektörlerine çalıştık. Bu sektörlerde yoğun olarak Otomotiv Ana Sanayinde çalışma imkanı bulduk, referanslarımızın %80’ini Türkiye’de yabancı ortaklı olarak var olan ya da direkt yabancı firmalar oluşturuyor.

2019 yılında Elektronik ve Tüketici Ürünleri üreten firmaların oluşturduğu sektörlerde de projeler yapmak istiyoruz.

AGV tasarımı, istenen izleme sistemi, taşınacak/çekilecek yükün ebat ve ağırlığı, ortam koşulları, üretimin yerleşimi ve otomatik/yarı otomatik çalışma şekillerine göre değişim göstermekte. Ayrıca müşterilerin özel tasarım istedikleri uygulamalar da var tabii ki. Standart ürünlerimiz yukarıda belirtilen etkenlere göre mümkün olan en yaygın durumları kapsayacak şekilde oluşturulmuş olmakla beraber her yeni proje beraberinde çoğunlukla bazı değişiklikler ve yenileklerde getirir. Bu da her zaman yeni bir dizayn veya revizyon yada yeni bir bakış açısıyla yeni bir araç geliştirmeyi zorunlu kılabilir. iROB, kurucuları ve çalışanları itibariyle çok uzun seneler boyunca elde edilmiş robot sistemleri bilgi ve kabiliyetine sahiptir. Firmamızın mümesili olduğu DENSO Robotics firması 4 ve 6 eksen montaj robotları konusunda çok kuvvetli ve dünyada yaygın bir firmadır. DENSO ne yazık ki Türkiye’de fazla tanınmamaktadır, bununda iki nedeni vardır. Birincisi otomotiv yan sanayi firması kimliği de olan DENSO’nun ülkemizde daha çok bu yönüyle bilinmesi, ikincisi ve en önemlisi ise montaj alanında ülkemizde robot kullanımının henüz dünyadaki kadar yaygınlaşmamış olmasıdır.

Bugüne kadar DENSO, markası ile projelerimiz oldu fakat bunu yeterli bulmuyoruz. Sahamızda AGV’lerle ilgili yaptığımız çalışmalar doğrultusunda robotlar ve AGV’lerin otomatik olarak yüklenmesi ve boşaltılması uygulamalarını da gerçekleştirdik ve çözüm olarak sunabilecek duruma geldik. Robotlar ve AGV’lerin beraber çalıştığı uygulamalar bundan sonra ilgi alanımızda olacak. Ayrıca %100 kalite kontrol ve robotla otomatik montaj uygulamalarıda eskiden olduğu gibi bundan sonra da müşterilerimize sunacağımız çözümlerimizin parçası olmaya devam edecek.

2018 yılında Doğal Navigasyon yada Elektronik Haritalama dediğimiz sistemle otomatik bir transpalet geliştirdik. Bunun yanında bu yıl AGV merkezi trafik kontrol konusundaki çalışmalarımızı biraz daha ileri götürmekte hedeflerimizin arasında. Elektronik Haritalama (Natural Navigation ) ile çalışan yeni AGV tipleri de yapmayı planlamaktayız.

2018 bizim için iyi bir yıl oldu. Türkiyede ilk defa Elektronik Haritalama ve merkezi filo kontrolü ile çalışan 36 adet AGV den oluşan bir sistemi beyaz eşya sektörünün öncü kuruluşu olan Arçelik’te devreye aldık. 2019 de bu konuda daha büyük atılımlar yapmak istiyoruz. Ayrıca Avrupa’ya açılma hayalimize paralel olarak Avrupa’da yatırım yaparak ve/veya Romanya ve Almanya’da çalıştığımız AGV’lerimizi kendi pazarlarında satan ve lokal desteğini sağlayan partner firmaların sayısını arttırarak yurtdışı Pazar arayışlarımızı güçlendirmek istiyoruz.