+90 224 4436343
info@irob.com.tr

AGV SİSTEMLERİNİN BİLEŞENLERİ

Kas 9, 2019 Yayınlayan: irob agv agv agv faydaları agv filo yönetimi agv lerde programla Haberler

AGV sistemlerini yakından tanıyalım.

AGV sistemlerini parçalarına ayırdığımızda , temel olarak araç gövdesi tasarımı, araç kontrolü, navigasyon teknolojisi ve filo kontrol yazılımından oluşmaktadır. İlk üç teknolojinin birleşimi topluca otomatik yönlendirmeli araç (AGV) olarak adlandırılır.

Kontrol ve navigasyon, bir AGV nin mükemmelliğinin anahtarıdır.   AGV sistemleri işletmelerin üretim verimliliğini arttırmak için kullanılırlar . AGV zamanlama sisteminin rolü inceleyecek olursak aşağıdaki şekilde bölümleyebiliriz.

1 – AGV görev zamanlaması

AGV görev zamanlaması, AGV ile iletişim kurmak ve belirli bir rotayı takip etmek için AGV’ye kılav2uzluk etmek üzere boştaki AGV’den birini seçmek veya belirlenen AGV ye görev atamaktır.

2 – Gerçek zamanlı rota planlama

Gerçek zamanlı rota planlaması, seçilen AGV’nin konumuna ve hedef alanın konumuna göre AGV sürüş rotasının en uygun geri dönüşünü seçmek ve AGV’yi planlanan rotaya göre taşıma görevini tamamlamak için yönlendirmektir.

3. Trafik kontrolü

Bazı alanlarda, yalnızca bir AGV tek bir yoldan, alan veya işlem gereksinimleri nedeniyle aynı anda geçebilir. Bu gibi durumlarda, trafik kontrol yazılımına ihtiyaç duyulur.  AGV trafik kontrol yazılımı belirlen sırasıyla AGV leri güvenli bir şekildeyönetir.

4. Bilgi toplama ve hareket kontrolü

Malzemelerin otomatik olarak boşaltılmasını sağlamak için müşteri alanındaki bazı ekipmanların AGV ile fiziksel olarak bağlanması gerekir. Bu zamanda, AGV yönlendirme sisteminin, AGV’nin sahadaki çalışmasını kontrol etmek için sinyaller göndermesi gerekmektedir.

5 – Çağrı arayüzü

AGV’nin kontrol sistemi, bölgedeki belirli cihaz sinyallerine çağrı bilgisi olarak yanıt verebilir veya  manuel çağrı butonları ile çağrı bilgisi olarak yanıt verebilir. Filo kontrol yazılımı ve canlı arama bilgisi protokol aracılığıyla iletilir.

6 – AGV durumu izleme

AGV filo kontrol yazılımı ayrıca AGV’nin çalışma durumunu ve görev bilgilerini izleyebilir, AGV yolunu ve konum bilgisini grafiksel bir ara yüzde sunabilir.( görev bilgileri geçmişi, AGV çalışma durumu günlüğü sorgusu, log Sorgu ve diğer içerikler).