+90 224 4436343
info@irob.com.tr

AGV UYGULAMALARINDA KABLOSUZ İLETİŞİMİN ÖNEMİ

Ara 26, 2019 Yayınlayan: irob agv agv faydaları agv filo yönetimi agv lerde programla Haberler

Otomatik malzeme taşıma sistemlerindeki muazzam büyüme, bu sistemlerin iyileştirilmiş operasyonlar vaadinde bulunduğuna dair kesin bir işarettir. Yine de, bir AGV sistemine yapılan yatırımın değerini gerçekleştirmek için sistem güvenilirliği kritik öneme sahiptir. Dünyanın dört bir yanındaki AGV üreticileri ve sistem entegratörleri, sistemin bir kritik unsuru olan merkezi kontrol sistemi ve araçlar arasındaki güvenilir bir kablosuz iletişime ihtiyaç duyar.AGV sistemleri için özel tasarlanmış endüstriyel kablosuz iletişim cihazlarını AGV sistemlerinde kullanmak, en zorlu iletişim sorunlarını çözer ve AGV kullanıcıları için genel sistem güvenilirliğini artırır.

Birçok AGV uygulamasının her araçtan G / Ç sinyalleri iletmesi gerekir. G / Ç trafiği çok fazla bant genişliği gerektirmez, ancak kesintisiz iletişim kritiktir. Bağlantıdaki 50 ila 100 milisaniyelik kısa bir kesinti bile I / O sisteminin arızalanmasına ve AGV’yi raylarında durdurmasına neden olabilir. AGV’ler fabrikada hareket ettikçe, kablosuz bağlantıları sabit bir radyodan diğerine “dolaşmalıdır” ve bu dolaşım olayları G / Ç sistemini çevrimdışına almak için yeterli gecikmeye neden olabilir. Ultra Hızlı Dolaşım teknolojisi, AGV’nin sabit bir frekanstandiğerine dolaşım yaparken asla 150 milisaniyeden fazla bağlantı kesme deneyimi yaşamamasını sağlar ve bunu herhangi bir merkezi kablosuz denetleyici veya karmaşık ağ yapılandırması olmadan yapar.

 

AGV uygulamalarında kablosuz iletişim güvenilirliği için bir diğer faktör ortamın dinamik doğasıdır.Üretim alanları sürekli olarak değişiyor, insanlar, parçalar ve makineler hareket ediyor,  radyo sinyallerini yansıtıyor veya emiyor ve AGV’lerin bağlanmak için bir sinyal bulmasını genellikle zorlaştırıyor.“İstemci tekrarlayıcı” işlevi, tesisteki her kablosuz vericinin  tekrarlayıcı görevi görmesini sağlar.Bu, bir AGV’nin kendisini sabit radyolara zayıf bir bağlantısı olan veya hiç bağlantısı olmayan bir yerde bulması durumunda, iletimini, ana kontrol sistemine net bir sinyal bulana kadar iletimi geçirecek başka bir kablosuz bağlantı cihazı üzerinden yönlendirebileceği anlamına gelir.Bu teknolojiyi kullanarak, AGV sistemleri neredeyse “ölü noktaları” ortadan kaldırır ve hatta operasyonları kesintiye uğratmadan,  sabit bir radyo frekansınız arızalanması durumunu bile tolere edebilir.