+90 224 4436343
info@irob.com.tr

AGV VE KONVEYÖR SİSTEMLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI

Tem 9, 2019 Yayınlayan: irob agv agv agv faydaları agv filo yönetimi Haberler konveyör sistemleri otomatik yönlendirmeli araçlar oya

Bazı uzmanlar, konveyörlerin bugünün yalın ve esnek dünyasında hala mantıklı olup olmadığını sorguluyor. Otomatik yönlendirmeli araçların (AGV’ler) özel uygulamaya bağlı olarak malzeme taşıma için daha iyi bir alternatif olabileceği fikri hızla yayılmakta ve kabul görmektedir.

Konveyörler yaklaşık 100 yıldır üretim tesislerinde ortak bir görüş olmuştur. 1 Nisan 1913’te MI, Highland Park’taki Ford Motor Co. tesisinde büyük ölçekli bir üretim uygulaması için ilk hareketli montaj hattı çalışmaya başlamış ve Volan manyetolarının üretiminde kullanılmıştır.

Geniş konveyör sistemli tesislere baktığımızda, üretim alanlarının konveyör tarafından kesilme eğiliminde olduğunu görmekteyiz. Bu, tesislerde malzeme hareketlerini engeller,  ekipman ve departmanların hareketini kaçınılmaz bir şekilde sınırlar.

Genel üretim mantığına baktığımızda çoğunlukla konveyör sistemi etrafında çalışmak zorundasınız. Bu seçeneklerinizi sınırlandırır ve genellikle yalın üretim ve sürekli iyileştirme faaliyetlerine karşı gelir.  AGV sistemleri ise forkliftler, çekciler ve hatta AGV’nin kendisi tarafından kolayca adapte edilecek ekipmanlarla çok kolay bir şekilde . ”

Konveyörler genellikle çok sayıda sistem kaynağını tüketirken, AGV’ler yükleri daha sık ve daa hızlı bir şekilde transfer edebilir. Birçok konveyör, ihtiyaç duyulandan çok ve sürekli güç tüketir.

AGV sistemleri ürünün A noktasından B noktasına hareketlerini ve değişiklikleri kolayca ayarlanabilen esnekliğe sahip olmasına izin veriyor. Konveyörler için gerekli altyapı değişiklikleri olmadan, ihtiyaç duyulduğunda yollar yeniden tanımlanabilir, böylece mevcut bir sistemi yeni iş ve üretim kurallarına hızlı ve daha sezgisel şekilde uyarlanabilir.