+90 224 4436343
info@irob.com.tr

İROB OTOMATİK YÖNLENDİRMELİ ARAÇLAR VE ENDÜSTRİ 4.0

Eki 14, 2019 Yayınlayan: irob agv agv agv faydaları agv filo yönetimi agv lerde programla Haberler irob agv irob agv otomatik yönlendirmeli araçlar oya

Otomatik Yönlendirmeli Araçlar (OYA); Forklift çalışması istenmeyen üretim alanları için geliştirilmiş, üzerlerinde barındırdıkları ekipmanlar ile son derece esnek ve güvenli sistemlerin başında gelmektedir. İş hacmini ve üretim kalitesini artırırken gereksiz manuel operasyonları da azaltırlar. Parçaların taşınma esnasında kompleksliğinin üstesinden gelebilir, işletmelerin uyerleşim alanlarını optimize ederken aynı zamanda da  iş kazalarını azaltabilirler.

AGV’lerin iş güvenliğine olan faydaları artık kanıtlanmıştır. Entegre edilmiş sensörler sayesinde yaklaştığı nesneyi algılar ve hareketini durdurur. Özel oluşturulan yükleme çerçevesine göre taşıma yaparak hataların önüne geçilir. Planlı rotalar ve güvenlik sistemleri sayesinde çevre ve personel ile etkin şekilde etkileşim kurabilir.

AGV sistemlerinin beraberinde getirdikleri farklıkların başında kesintisiz süreç iyileştirmesi gelmektedir. Bu imkanı tanıyıp bunu teşvik eden modüler çözümler ile işletmenin malzeme akışını ve depolama süreçlerini mümkün olan en hatasız şekilde gerçekleştirmektedirler.

Günümüzde gelişen teknoloji ile Forklift sistemlerinin satın alınması, kiralanması, işletilmesi ve bakım giderleri pahalı sistemlerdir. Bunların dışında operatör eğitimi ve sigorta gibi fazladan masraflar da çıkmaktadır.

AGV sistemlerinin kurulumu sistem için gerekli yardımcı ekipmanlar ile tamamlandığında işletmeler için minimum maliyete sebep olur. AGV sistemleri tam kapasiteli olarak devreye alındığında  sürücü ve operatör maliyetlerinden tasarruf edilir. Aynı zamanda operatörlerin katma değeri daha yüksek olan süreçlere transferi sağlanarak verimlilik de arttırılmış olur.