+90 224 4436343
info@irob.com.tr

İROB’UN ÜRETTİĞİ İZ TAKİBİ YAPAN AGV’LER

May 2, 2019 Yayınlayan: irob agv Haberler

iROB firması 2008 yılında Türk-İsveç ortaklığı olarak kurulmuştur. Firmanın uzmanlık alanları montaj robotları sistemleri, robot sistemleri için çevre birimleri mühendislik ve satışı ve Otomatik Yönlendirmeli Araçlar (OYA) (Automated Guided Vehicle – AGV) üretim ve satışı olarak özetlenebilir. iROB Bursa’da kurulu bir mühendislik ve üretim firmasıdır. iROB yaygın olarak Otomotiv, Otomotiv Yan sanayi, Beyaz eşya ve otomasyon sektörlerine hizmet vermektedir.

iROB şu anda sadece firma içi lojistik alanında kullanılan Otomatik Yönlendirmeli Araçlar (OYA) – Automatic Guided Vehicle (AGV) konusunda üretim yapmaktadır, iROB’un ürettiği otomatik yönlendirmeli araçlar, metal bant (alüminyım, çelik), manyetik bant ve yerde oluşturulan çift renkli kontrastı takip eden, kısaca iz takip eden AGV’ler ile şu anda dünyada bu sektörün büyük oyuncuları tarafından da üzerinde çalışmalar yapılan Elektronik haritalamalı (Electronic Mapping) veya doğal navigasyon (Natural Navigation) denilen sisteme dayalı, ortamın haritasını çıkarıp bu harita üzerinde belirlenen rotaları otomatik takip eden zeminde herhangi bir bant veya ize bağlı olmadan çalışan AGV tiplerinden oluşmaktadır.

İROB’un ürettiği iz takibi yapan AGV’ler %100 iROB tarafından dizayn edilmekte ve üretilmekte olup AGV araç yazılımları, merkezi trafik kontrol programları da yine iROB tarafından gerçekleştirilmektedir. Doğal Navigasyon sistemi ile çalışan AGV’lerde haritalama yazılımı yurt dışından temin edilmekte olup İROB’un bu tip sistemlerde yerli katkı payı %65 oranındadır.

Evet, AGV denildiği zaman çok geniş bir uygulama alanından ve ayrıca çok geniş bir yelpazede araç türünden bahsetmiş oluyoruz. Şöyle ki; AGV’nin kullanıldığı alan, sürüş ve izleme sistemi yapısı, AGV kullanılacak alanda ürünlerin çekilecek veya taşınacak olması gibi faktörler hem AGV’nin türünü hemde uygulamaların şeklini belirlemekte en önemli faktörler olmaktadır. İROB olarak şu ana kadar çekici, alçak platform çekici ve taşıyıcı, esnek montaj hattı şeklinde montaj ürünü taşıyan ve ayrıca robotlarla koordine olarak çalışan, robotların yükleme yaptığı AGV’ler ürettik ve müşterilerimizin hizmetine sunduk. Son zamanlarda hat yanlarından akıllı konveyör sistemleri ile entegre, üzerinde konveyör bulunan ve AS/RS sistemleri çıkışından aldığı malzemeleri üretim/montaj birimlerine taşıyan AGV’lerde üretmeye başladık. Ayrıca tam otomatik transpalet çalışmalarımızıda yoğunlaştırdık.